Belehúzott az EU: létrejött az Uniós Blokkláncközpont

blockchain-eu-coincolors_co.jpg

„Áttörés, mely átformálhatja az üzleti model­leket” – az EU hivatalosan is blockchain élére állt. 340 millió eurónyi támogatás érkezhet.

Az Európai Bizottság csütörtökön sajtóközleményben adta hírül, hogy útjára indította az Uniós Blokklánc Megfigyelőközpontot és Fórumot (továbbiakban: Blokkláncközpont, Központ). Ezzel a lépéssel az EU-n belül külön szervezet jött létre blokklánccal kapcsolatos európai kezdeményezések összefogására, támogatására és koordinálására. Az újonnan megalakult szervezet az Európai Parlament teljes mértékű támogatását élvezi.

A Blokkláncközpont felhívja a figyelmet a blokklánc-technológia kulcsfontosságú fejleményeire, támogatja az európai szereplőket, és megerősíti az európai szerepvállalást a blokklánc-tevékenységekben részt vevő felek között.

A blokklánc-technológiákat jelentős áttörésnek tartják, mivel az online gazdasági tranzakciókat jóval biztonságosabbá teszik, és magas szintű nyomonkövethetőséget garantálnak. Közleményük szerint e technológiák várhatóan számos területen – például az egészségügy, a biztosítás, a pénzügyek, az energia, a logisztika, a szellemi tulajdonjogok kezelése vagy a kormányzati szolgáltatások területén – kihatnak a digitális szolgáltatásokra, és átformálják a jelenlegi üzleti modelleket.

Az olyan technológiák, mint a blokklánc, hozzájárulhatnak a költségek csökkentéséhez, miközben fokozzák a bizalmat, a nyomonkövethetőséget és a biztonságot

– nyilatkozta Andrus Ansip, a digitális egységes piacért felelős alelnök. Majd azzal folytatta: „Hatalmas potenciál rejlik bennük arra, hogy a társadalmi és gazdasági tranzakciókat biztonságosabbá tegyék azáltal, hogy védelmet biztosítanak a támadásokkal szemben, és kiküszöbölik a közvetítők szükségességét.”

A tervek szerint Európa legjobb szakértőinek bevonásával fogja lehetővé tenni a határokon átnyúló együttműködést a gyakorlati felhasználással kapcsolatos ügyekben, és olyan, a blokklánc-technológia szakértői, az innovátorok, a polgárok, az ágazati szereplők, a hatóságok, a szabályozók és a felügyeletek számára nyitott fórumot hoz létre, amely biztosítja új elképzelések megvitatását és kidolgozását a transzparensen megvalósuló tanulás, részvétel és hozzájárulás érdekében.